Vastupidava terrassi vundamendi ehitamine ja kinnitamine

Kuidas ehitada terrassi vundament, mis kestab aastakümneid? See sõltub eelkõige maapinnast ja kandekonstruktsiooni ankurdamise viisist. Peamisi paigaldustüüpe on kolm: paigaldamine kaljupinda/kivipinda või betooni, paigaldamine tugipostidele ja paigaldamine plaadile või maapinnale.

Soovid vundamendi tööetapi vahele jätta? Vaata juhendi järgmist sammu: Kandetala kinnitamine fassaadi külge >>

Vastupidava terrassi vundament, mis kinnitub kalju-/kivipinnale või betoonvundamendile

Kui terrassi vundament plaanitakse ehitada kalju-/kivipinnale või betoonist vundamendile, on soovitatav kasutada postikingi, mis kinnitatakse aluspinna sisse ankrumassiga. Postikingade ja ankrumassi kombinatsioon tagab püsiva ja äärmiselt vastupidava paigalduse. Karkassi ehitamist saab alustada tund või kaks pärast vundamendi valmimist.

SE_bygga altan betonggrund_ankarmassa_stolpsko_900x300 px.png

Töökäik on järgmine. Alustuseks puuri aluspinna sisse ava. Puuriava peab olema 2 mm laiem kui postikinga sarrusevarras. Juhul kui varda läbimõõt on 14 mm, tuleb puurida 16 mm ava. Kuna ankrumassi toimimine põhineb ümbritseva materjali külge nakkumisel, on väga oluline puuriava enne ankrumassi sisestamist harjata ja puhtaks puhuda. Uue tuubi kasutamisel pressi enne avasse sisestamist umbes 15 cm ankrumassi paberitükile. Kanna ankrumass püstoli abil puuriavasse põhjast ülespoole liikudes. Pärast ankrumassi avasse kandmist paigalda postiking, keerates seda ankrumassi sisse, et kogu sarrusevarras ankrumassiga katta. Postiking pressib üleliigse ankrumassi eest ära.

Meelespea! Nõuetekohase paigaldustulemuse tagamiseks järgi alati ankrumassi pakendil olevaid juhiseid ja kasuta kaasasolevat segamisotsakut.

Terrassi ehitamine kalju-/kivipinnale või betoonvundamendile

Ebatasasel pinnal paikneva terrassi vundamendi ehitamine tugipostidele

Kui terrassi vundamendi ehitamine on plaanis pinnale, mis on kas mullane, savine, liivane või lihtsalt ebatasane, siis on mõistlik aluskonstruktsiooni sh vundamendi rajamine teostada tugipostide abil. Erinevalt ankrumassi abil betooni sisse kinnitamisest, mille puhul talade paigaldamist saab alustada kõigest mõne tunni möödudes, nõuab tugipostidel vundament mõnevõrra enam kannatlikku meelt.

SE_plintgrund_bygga altan_stolpsko_900x300px_ny.png

Töökäik on järgmine. Postikingad või postirauad valatakse postide sisse. Betoonil tuleb lasta kuivada tootja juhiste kohaselt. Kui betoon on kuivanud, kruvitakse prussid ankrukruvide ja/või konstruktsioonikruvidega postikingadesse/postiraudadesse.

Hea nõu! Tagantjärele kõrguse lihtsamaks sobitamiseks osta reguleeritavad postikingad.

SE_bygga altan_grundkonstruktion_bygga altan på plint_1000x400px.jpg

Terrassi ehitamine maapinnale või eraldiseisvalt

Kui terrassi ehituskoha pinnas on kõva ja tasane ning kui terrass hakkab asetsema maapinna lähedal, siis võib vundament toetuda betoonplaatidele. Oluline on paigutada tugijalana toimiva puidu ja betoonplaadi vahele isolatsioonipapp (vt alltoodud pilti). Isolatsioonipapp on niiskusetõke, mis takistab puidul betoonist lähtuva niiskuse absorbeerimist.

SE_bygga altan_grundkonstruktion_grundisoleringspapp_essve_1900x400 px.jpg

Töökäik on järgmine. Mõtle karkass hoolikalt läbi, et kalle tekiks soovitud suunas. Kui asend on paika pandud, siis kruvi tugijalg paigale. Suurema stabiilsuse tagamiseks tuleks lõigata lisaklots ja asetada see tugijala külge kruvitava prussi alla, et vältida kogu koormuse langemist kruvile. Unustada ei tohi isolatsioonipapi paigaldamist betoonplaadi ja tugijala vahele.

Allolevast videost leiad samm-sammulised juhised, kuidas ehitada eraldiseisvat madalat terrassi.

Pea meeles! Seda tüüpi vundament on liikumiste suhtes eespool toodud variantidest tundlikum. Seetõttu tuleb kasutada roostevabu A4 materjalist kruvisid, mis taluvad liikumisi paremini. Otse maapinnal paiknevate konstruktsioonide puhul on alati soovitatav kasutada A4 kruvisid. Täpsemalt saab roostevabade kruvide eeliste kohta lugeda siit

Eraldiseisvale või maapinnal paiknevale terrassile mõeldud tooted