Plaanid ehitada luksuslikku terrassi? Loe siit, milliseid soovitusi annab professionaalne puusepp

Kas plaanid ehitada ülisuurt terrassi, millel on nii pergola kui ka puidust piirded, aga otsid veel ideid ja vajad ka terrassiprofi nõuandeid? 

Siis oled jõudnud õigesse kohta, sest just selles artiklis jagab oma soovitusi Norra professionaalne puusepp Joakim. Kuna Norras valitsevad ilmastikuolud on veelgi karmimad kui Eestis ning norrakate puidust ehitamise traditsioon on ajastutepikkune, siis kindlasti leiad sellest blogist mitmeid soovitusi, mis on abiks eelkõige juhul, kui plaanid ehitada ebastandardset terrassi.

Joakim eelistab kõigist võimalikest ehitusprojektidest alati kõige erilisemaid ja keerukama lahendusega terrasse, mille puhul on ühtemoodi tähtis nii terrassi vastupidavus kui ka esteetiline pool. Professionaalse puusepana peab ta oluliseks terrassi iga detaili väliimust ning omavahelist sobivust, sest ainult sel juhul on võimalik saavutada kordumatu ning ennenägematu tulemus, mis peab vastu pikki aastaid.

Seetõttu võttiski Joakim kõhklusteta vastu terrassi ehitamise projekti, mis ootas teda Jeløy saarel asuvas suvemajas. Projekt hõlmas kahel tasandil asuvat terrassi, millel on trepp, pergola ja mitmed erinevad piirded.

Nõuanded luksusliku suure terrassi ehitamiseks 

Terrassi puhul oli kliendi esmane ja väga kindel otsus, et terrassi laudise pinnal ei tohi kindlasti kruvipäid näha olla. Selletõttu valitigi välja Hidden Decking System (HDS) kinnituslahendus. Joakim selgitab, et erineva pinnakattega kinnitite hulgast osutusid valituks just happekindlad A4 kruvid, kuna terrass paikneb mere lähedal ja kruvid peavad vastu pidama igasugustele ilmastikuoludele sh roostele. Joakimi jaoks oli Hidden Decking System (HDS) süsteemiga töötamine esmakordne, mistõttu tundus talle see konkreetne terrassiehituse projekt eriti põnev. 

- Alguses läks töö pisut kobamisi. HDS-rakisega töötamine oli natuke harjumatu, aga tehnika omandamine ei võtnud sugugi kaua aega. Kui juba õiged võtted olid käes, siis kulges töö ootamatult kiiresti ning tulemus sai super, räägib Joakim.

Loading image...

Hidden Decking System (HDS)

HDS-süsteemi abil kinnitatakse terrassikruvid diagonaalselt terrassilaua küljele. Tulemuseks on luksuslik ilma nähtavate kruvipeadeta terrass ning lisaks pole terrassil pindusid, mis võivad klassikalist kinnituslahendust kasutades kruvi sisenemisava ümber tekkida.

Loe lähemalt
Loading image...

Pergola ehitamine – tappliide

Kui plaanid ehitada pergola, siis siit leiad Joakimi nõuanded, mis tagavad pergola stabiilse konstruktsiooni ja ilusa, nn õmblusteta tulemuse.

- Pergola ehitamisel asetatakse tavaliselt sillused talade peale ja kinnitatakse need kruvidega. Minu meelest jääb tulemus ilusam, kui igale sillusele teha sälk või sisselõige ning sillus paigaldada tala vastavasse sisselõikesse, selgitab Joakim.

Pergola ehitamisel seda meetodit kasutades jäävad nii tala kui ka sillus samale joonele. Selline kinnitusmeetod annab esteetiliselt kauni välimuse ning tagab ühtlasi ka korraliku ja tugeva konstruktsiooni.

Joakimi kirjeldatud tehnikat nimetatakse tappliiteks. Tappliite puhul pole pergola katusekonstruktsioonis kruvisid üldse vaja, sest sillus ja tala toetavad teineteist. Tappliide oli kunagi kõige traditsioonilisem ehitusmeetod. Sarnasel meetodil ühendatud puiduseotistega ehitati kunagi nii katedraalikatuseid Euroopas kui ka laudahooneid Eestis.

- Kui jagub aega ja ressursse, siis on see väga põnev lahendus katuse paigaldamiseks. Tulemus on ilus ja stiilipuhas ning klient jääb kindlasti rahule. Korraliku konstruktsiooni ehitus nõuab küll rohkem käsitsitööd ja täpset mõõtmist, kuid asi on seda väärt, sõnab Joakim.

Loading image...

Terrassipiire – vajalik ja ilus samaaegselt

Joakim soovitab suurematele terrassidele ehitada ka spetsiaalse piirde, mis annab kogu terrassile ühtlase välimuse. Seda eriti juhul, kui terrass koosneb mitmest erinevast alast, mis paiknevad erinevatel kõrgustel.

Joakimi meelest on keerukamate ja suuremahuliste projektide ehitamisel äärmiselt oluline efektiivsus. Terrassile piiret ehitades lõikab ta tavaliselt enne alustamist kõik postid õigesse pikkusesse. Esimese posti paigaldab ta kruviga ning ülejäänud kinnitab järjest õige vahekauguse saavutamiseks kahe distantsklotsi abil liistunaelaga, mis hoiavad poste ajutiselt paigal. Kui kõik postid on püsti, korrigeerib ta vajaduse korral kõrgust ning kinnitab postid lõplikult kas roostevabade A2 või A4 puidukruvidega.

- Selline töömeetod on väga efektiivne, ning just sellisel viisil saan alati ilusa ja sirge paigaldustulemuseselgitab Joakim.

HEA NÕU!

Piirded, aiad jmt konstruktsioonid liiguvad pidevalt ja palju. Roostevabad kruvid on valmistatud painduvamast terasest, mistõttu soovitame roostevabu kruve kasutada nii piirete kui ka aedade ehitamisel.

Loading image...

Suure terrassi ehitamine – terrassivalgustus

Terrassile õige valguse lisamine tekitab justkui juurde veel ühe eluruumi. Jeløy saarel valminud terrass sisaldas nii pergolat, terrassipiiret, erinevaid tasandeid kui ka välimullivanni. Loomulikult soovitakse sellisel terrassil mõnusalt aega veeta ka pärast päikeseloojangut. Joakimi soovitus on sel juhul kasutada just terrassi sisse integreeritud valgustust, mis loob õige meeleolu ka pärast päikese loojumist. 

Joakim kujundaski seetõttu valgustuslahenduse, mis on samaaegselt funktsionaalne ja esteetiline. Valgustus näitab teed trepil ja loob hubasust pergola all. Ühtlasi on üks osa valgusest suunatud ka aias asuvale rohelusele ning maja välisseintele.

Loading image...

Valgustuseksperdi nõuanded

Kui soovid ideid, kuidas terrassile valgustust integreerida, siis loe ka meie terrassivalgustuse artiklit, kust leiad hulga valgustusfirma Hide-a-lite ekspertide nõuandeid ja nippe.

Loe artiklit
Loading image...

Vaata lähemalt ka neid artikleid

Loading image...

Kas palgata ehitusproff?

Profist ehitaja palkamisel on palju eeliseid. Siit leiad 5 asja, mida peaksid enne profi poole pöördumist juba teadma.

Loe soovitusi siit
Loading image...

Kas plaanid terrassi ise ehitada?

Terrassiehitusel oluliste tööetappide vahele jätmine või valede otsuste tegemine võib mõnikord päris kalliks maksma minna. Siit leiad täpsed juhised, mis sisaldavad terrassiehituse kõiki vajalikke etappe.

Vaata juhiseid
Loading image...

Leia lähim ehituskauplus

Ehituspoest leiad kõik terrassiehituseks vajaliku – kruvid, kinnitusdetailid ja puitmaterjali. Siit leiad kõik ESSVE toodete edasimüüjad, kes pakuvad ka laia valikut ESSVE terrassitooteid.

Otsin ehituspoodi
Loading image...

Oled meie äriklient?

Meie äriklienditeenindustes Tallinnas ja Tartus töötavad asjatundlikud klienditeenindajad, kelle abiga leiab sobiva terrassikinnituslahenduse iga ehitusproff.

Külastan äriklienditeenindust
Loading image...