Kui soovid teada, kuidas ehitada terrassi, mis kestab kaua ja on jätkusuutlik, siis oled õiges kohas

Vastupidava ja kauakestva terrassi ehitus vajab õigeid paigaldusjuhiseid ning jätkusuutlikke ja keskkonnasõbralikke materjale. Väga oluline keskkonda mõjutav tegur on ehituseks kasutatavad materjalid, kuid veelgi olulisem on ehitada õigesti ja korralikult, et terrass peaks ajaproovile vastu.

Vaata lähemalt siit meie viit nõuannet, kuidas ehitada võimalikult kliimasõbralik terrass, mis teenib sind veel palju aastaid.

1.  Kas ja kuidas ehitada terrassi võimalikult jätkusuutliku puitmaterjaliga?

Kui kahtled, kuidas ehitada terrassi võimalikult keskkonnasäästlikult, siis pea meeles, et kohalik puit on tavaliselt alati parim valik. Küsi ehituspoest infot puidu päritolu kohta. Erinevalt eksootilistest puiduliikidest, nt hardwood ja cumaru, ei ole kohalikku puitmaterjali pikkade vahemaade tagant transporditud. Kohaliku puidu valimine on tavaliselt alati kõige kliimasõbralikum valik.


Keskkonnamärgised

FSC- või PECP-märgisega puitmaterjali valimine näitab, et pead puidu tootmise viisi oluliseks. Mõlemad sertifitseerimisorganisatsioonid tegutsevad metsade jätkusuutliku ja vastutustundliku majandamise nimel.


Keskkonnasõbralikud immutusmeetodid

Saadaval on palju keskkonnasõbralikke puitmaterjalide valikuid. Näiteks Ecotimber on toode, mis koosneb 100%-liselt taastuvatest toorainetest: termotöödeldud põhjamaine männipuit, mida on immutatud rafineeritud linaõliga. Organo puit on aga terrassipuit, mida tänu keskkonnaklassiga surveimmutusele saab erinevalt muust surveimmutatud puidust täies ulatuses ringlusse võtta samamoodi nagu looduslikku töötlemata puitu.

 

Loading image...

2. Roostevabade terrassikruvide kasutamine

Kui soovid ka terrassikruvisid valides järgida võimalikult keskkonnasõbralikku lahendust, pead eelkõige silmas pidama kahte kriteeriumit.  

Roostevabad terrassikruvid

Roostevabad terrassikruvid peavad ajaproovile kõige paremini vastu, need ei hakka roostetama ja on paindlikud, taludes seetõttu konstruktsioonis tekkivaid suuri liikumisi. Roostevabad A2 ja A4 materjalist kruvid on kallimad kui mitteroostevabad variandid, kuid need on siiski heaks investeeringuks, sest roostevabade A4 kruvide eeldatav eluiga on 50 aastat.

Teatud juhtudel on A4 kruvide kasutamine lausa kohustuslik. Loe täpsemalt alltoodud artiklist.

Õige terrassikruvide koguse ostmine

Ostetud kruvide kasutamata jätmine või äraviskamine ei ole jätkusuutlik. Kruvide tootmine on energiamahukas protsess, seepärast tuleks kõik varutud kruvid võimalusel koheselt ka ära kasutada.

 

Loading image...

Roostevabade kruvide eelised

Roostevabadel kruvidel on hulk eeliseid. Kui soovid roostevabade kruvide eelistest rohkem teada saada või süüvida põhjustesse, miks need on hea valik kõigis konstruktsioonides, soovitame lugeda ka seda artiklit.

Loe eelistest lähemalt
Loading image...

Ehitusproffide lemmik

Kui soovid paigaldada terrassi traditsioonilisel meetodil, vali ESSDECK Max kruvid. Kruvidel on äärmiselt tugev kinnitusjõud ja väike kruvipea, mis tagab ilusa lõpptulemuse.

Vaata toodet
Loading image...

3. Stabiilse terrassi aluse ehitus garanteerib terrassi pika eluea 

Panusta veidi lisaenergiat, et ehitada stabiilne terrassi aluskarkass.Terrassi vundament ei kulu sama kiiresti kui terrassilauad. Selle õigesti ja korralikult ehitamine loob head eeldused, et pikemas perspektiivis piisab ainult väsinud terrassilaudade väljavahetamisest.

Hea nõu!
Rootsi puidusektori esindusorganisatsiooni Svenskt Trä (Rootsi Puit) soovitab paigaldada terrassitalade või maapinnal paiknevate kandeprusside peale isolatsioonipapi, et neid niiskuse eest täiendavalt kaitsta ja konstruktsiooni eluiga pikendada.

 

Loading image...

Stabiilse vundamendi ehitamise juhised

Terrassiehituse juhendi esimeses osas selgitame täpsemalt, kuidas rajada puitterrassile kindel vundament.

Loe lähemalt siit
Loading image...

Kas terrassilauad on kulunud?

Kui terrassilauad on tõepoolest vanad ja kulunud ning puit võib-olla isegi pehkima hakanud, saab terrassi värskendada terrassilaudu välja vahetades, aga karkassi säilitades.

Loe täpsemalt siit
Loading image...

4. Terrassilaudade paigaldamine õige vahekaugusega

Terrassipuit on elav materjal, mis kogu oma eluaja jooksul niiskustasemete ja temperatuuride vaheldumise mõjul paisub ja kahaneb. Kestliku puitterrassi ehitamiseks tuleb puidu käitumist arvesse võtta ning seega on oluline paigaldada terrassilauad õige vahekaugusega.

Kui paigaldada terrassilauad liiga tihedalt, tekib oht, et lauad tõugatakse aja jooksul konstruktsioonist välja või surutakse omavahel kokku, mille mõjul lauad kerkivad üles ja tõmbavad ka kruvid kaasa. Sellist stsenaariumit saab vältida, kui tagada laudade kinnitamine õige vahekaugusega.

Rootsi puidusektori esindusorganisatsiooni Svenskt Trä (Rootsi Puit) soovitab paigaldada lauad ettemääratud servast servani vahekaugustega, sest nõnda jäävad laudade vahed sobivaks nii kuiva kui ka niiske ilmaga. Servast servani vahekaugused sõltuvad terrassilaudade mõõtmetest ja puidu liigist. Täpsemalt saab lugeda alltoodud artiklist.

Loading image...

Terrassilaudade õige paigaldamine

Terrassiehituse juhendi viimases osas vaatame üle Rootsi puidusektori esindusorganisatsiooni Svenskt Trä (Rootsi Puit) soovitused.

Vaata Svenskt Trä soovitusi
Loading image...

5. Terrassi töötlemine ja hooldamine

Terrassi pikaajalise vastupidavuse kindlustamise üheks kõige tähtsamaks teguriks on terrassi korralik hooldamine. Terrassi tuleb hooldada puitmaterjali müüja juhiste kohaselt.

Pane tähele!
Kui plaanid terrassi puhastada puhastusvahenditega või kasutada talvehooajal sulatussoola, tuleb terrass ehitada roostevabade kruvidega.

Loading image...

Terrassi hooldamine

Vaata lisainfot terrassi hooldamise kõigi sammude kohta.

Loe lähemalt
Loading image...
Loading image...

Rohelust täis terrass

ESSVE Pinteresti kontolt leiad hulgaliselt inspiratsiooni rohelust täis terrasside ja õdusate pergolate loomiseks.

Vaatan ideid
Loading image...

Leia lähim ehituskauplus

Ehituspoest leiad kõik terrassiehituseks vajaliku – kruvid, kinnitusdetailid ja puitmaterjali. Siit leiad kõik ESSVE toodete edasimüüjad, kes pakuvad ka laia valikut ESSVE terrassitooteid.

Otsin ehituspoodi
Loading image...